Analiza indeksów – WIG, WIG20, sWIG80

Analiza indeksów

Dzisiaj krótki przegląd trzech indeksów z warszawskiego parkietu. Na rynkach powstała panika i coraz częściej słychać głosy, że to już nie korekta, a początek większego załamania rynku. Jak to wygląda na naszym podwórku? Sprawdźmy.

 

Zarejestruj się TUTAJ i zyskaj kupon na 300 zł!

 

WIG

WIG weekly

WIG spadł już od ostatniego szczytu o prawie 11% w ciągu 6 tygodni. Obecna sytuacja nie napawa optymizmem. Ostatni tydzień zamknął się poniżej dołka z grudnia 2017 co może być impulsem do dalszych spadków. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 57500 pkt. Wartość indeksu jednak cały czas utrzymuje się powyżej linii trendu wzrostowego zapoczątkowanego w 2016 roku.

WIG daily

Jeżeli przyjrzymy się indeksowi szerokiego rynku w perspektywie dziennej to możemy zauważyć lukę spadkową, która nie została jeszcze domknięta. Widać też wyraźnie, że cena „trzyma” linię trendu. Prawdopodobnie najbliższe sesje będą odreagowaniem spadków i WIG wróci na poziomy 63000-63500 punktów, a może nawet zostanie podjęta próba domknięcia luki przy poziomach 64000-64500 punktów. Prawdopodobieństwo na odreagowanie zwiększa fakt, że wskaźnik RSI wraz z wartością indeksu tworzą obecnie dywergencję byka.

Generalnie sytuacja na WIG kształtuje się prospadkowo. Przebicie linii trendu wzrostowego zapoczątkuje dalsze spadki, być może nawet w okolice 50000 punktów. Warto obserwować indeks w wyznaczonych strefach wsparcia i w przypadku sygnału wzrostowego szukać okazji wśród spółek na GPW.

 

Poznaj strategię inwestycyjną ISR TUTAJ

 

WIG20

wig20 monthly

Wartość indeksu 20-stu największych spółek walczy z pokonaniem poziomu 2500 punktów na stałe, a do szczytów z 2007 roku brakuje jeszcze ponad 1500 punktów. Spadki WIG20 w najbliższych miesiącach są bardzo prawdopodobne, luty zakończył się bardzo mocną świecą spadkową, została przebita także SMA 10-miesięczna, która w 2007 roku zapoczątkowała bessę, a w 2011 roku ponad 6-letni trend horyzontalny. Jeżeli kolejne miesiące potwierdzą brak popytu to realny wydaje się spadek do poziomów 1700-1800 punktów.

wig20 weekly

W nieco krótszej, tygodniowej perspektywie, indeks WIG20 wybił ostatnie wsparcie na poziomie 2400 punktów (dołek z grudnia) i w najbliższych tygodniach cena powinna testować poziom 2300 punktów – najbliższe wsparcie. Sytuacja stanie się niebezpieczna w momencie kiedy i to wsparcie zostanie przebite, ponieważ kolejna strefa wsparcia znajduje się w okolicach 1950-2000 punktów.

WIG20 nie pokazuje siły i kluczowe będą najbliższe tygodnie. Jeżeli w okolicach 2300 punktów pojawi się popyt potwierdzony silną formacją świecową lub dywergencją cenową to warto zainteresować się spółkami z grupy bluechipów.

 

Poznaj strategię Force of Trend TUTAJ

 

sWIG80

sWIG80 monthly

Postanowiłem przeanalizować sWIG 80, ponieważ małe spółki w ciągu ostatnich 10 lat radziły sobie znacznie lepiej niż bluechipy. Wprawdzie na przełomie 2015 i 2016 roku naruszona została szybsza linia trendu wzrostowego, to nakreślona druga, wolniejsza linia trendu wzrostowego jest nadal utrzymana. Co więcej, wartość indeksu znajduje się dokładnie w okolicach tejże linii co może być wspaniałą okazją do nabycia akcji z koszyka tego indeksu.

sWIG80 weekly

Na wykresie tygodniowym widać bardzo wyraźnie, że spadki wyhamowały na silnej strefie wsparcia, która zbiega się także z linią trendu wzrostowego. Wybicie na dużym wolumenie 15000 punktów pozwoli na stwierdzenie, że korekta została zakończona.

sWIG80 daily

Przyjrzyjmy się jeszcze indeksowi na wykresie dziennym. Linia trendu spadkowego została przebita z początkiem stycznia. Cena jednak wyhamowała na oporze, który został zaznaczony także na wykresie tygodniowym (szczyt z 2013 roku). Tak odległe czasowo poziomy zazwyczaj nie cechują się dużą siłą i często są przebijane. Stąd też, jeżeli indeks przebije poziom 15000 punktów i ustanowi nowy lokalny szczyt można rozpocząć zakupy akcji małych spółek.

 

Jeżeli chcesz sprawdzić inne analizy kliknij TUTAJ

 

wig20 swig80 compare

Analiza indeksów wskazuje, że małe spółki w czasie trendu horyzontalnego na WIG 20 ustanowiły nowe szczyty, a podczas spadku bluechipów w latach 2015-2016 solidnie walczyły o przetrwanie co pozwoliło ustanowić kolejne maksima. W czasie dużej niepewności na WIG 20 w ciągu najbliższych miesięcy warto zdywersyfikować portfel o akcje spółek właśnie z indeksu sWIG 80.

Dodaj komentarz