Analiza indeksów – WIG, sWIG80

Analiza indeksów

Dzisiaj bardzo krótka analiza indeksów: WIG oraz parę słów na temat sWIG80. Jak zwykle bardzo wielu inwestorów zastanawia się czy to już bessa, czy może tylko korekta. Zawsze to powtarzam – nie należy działać pod wpływem impulsów. Czasami dużo lepiej jest poczekać na zamknięcie sesji w piątek i poświęcić weekend na „chłodną” analizę tego co się wydarzyło, a następnie przeanalizować potencjalne scenariusze na najbliższe dni, czy tygodnie.

 

Zarejestruj się TUTAJ i zyskaj kupon na 300 zł!

 

WIG

wig monthly

Zanosi się na to, że również i miesiąc marzec WIG zakończy na minusie. W ostatnim tygodniu marca wyjaśni się, czy pesymizm na rynku zostanie utrzymany i dotrzemy do poziomów 55000-57500 punktów, czy być może kupujący „wyciągną” indeks powyżej czerwonej linii wsparcia, która została naruszona w tym miesiącu.

wig weekly

Tygodniowy wykres indeksu szerokiego rynku również nie pozostawia złudzeń. Dwa mocne sygnały spadkowe: przełamanie linii trendu wzrostowego oraz przełamanie wsparcia na poziomie ok. 62000 punktów. Najbliższe wsparcie to poziom 57500 punktów, aczkolwiek ja upatrywałbym okazji dopiero w strefie pomiędzy 55-57 tys. punktów.

wig daily

Na wykresie dziennym można zauważyć, że sprzedający (potocznie mówiąc) wysypali się z akcji i brakuje już większej siły podażowej. Najbliższe dni to prawdopodobnie korekta w górę i dalsza kontynuacja trendu spadkowego. Cały czas zachowana jest dywergencja pomiędzy wskaźnikiem RSI, a ceną indeksu, co może oznaczać, że będziemy niebawem świadkami większego odreagowania, być może nawet domknięcia luki z początku lutego.

 

Poznaj strategię Force of Trend TUTAJ

 

sWIG80

 

swig80 daily

Analizę indeksu małych spółek przeprowadzam nie tylko z tego względu, że mamy dość ciekawą sytuację na wykresie, ale również dlatego, że sam posiadam akcje spółek z tego koszyka. W ostatniej analizie wskazywałem na możliwość ustanowienia nowego, wyższego szczytu na indeksie w okolicach 15 tys. punktów i potraktowanie go jako sygnał kupna. Tak się jednak nie stało. Na sWIGu trwa krótkoterminowy trend spadkowy i dopóki linia trendu nie zostanie przebita, nie ma mowy o wzrostach. Z kolei spadek indeksu poniżej 14 tys. punktów może oznaczać kontynuację trendu spadkowego z poziomem docelowym ok. 13,7 tys.

Podsumowania zdań kilka

Sytuacja na obu indeksach kształtuje się zatem prospadkowo. Indeks szerokiego rynku może wprawdzie w najbliższych dniach pokazać oznaki odreagowania ostatnich spadków, ale docelowo przyjmuję sentyment spadkowy na najbliższe tygodnie. Indeks sWIG80 trzyma się znacznie lepiej od indeksu WIG, ale aby było można mówić o rozpoczęciu wzrostów, musi poradzić sobie z poziomem 15 tys. punktów.

Dodaj komentarz