Techniczne inspiracje – grudzień

analiza techniczna logo

Techniczne inspiracje – grudzień

Listopad po trzech miesiącach straty z rzędu w końcu przyniósł wyczekiwany zysk na portfelu na poziomie 4,69%. Największe zyski zanotował PKN Orlen, który zyskał ponad 15%, natomiast najgorzej spisywała się Vistula, która straciła w tym samym czasie -2,56% wartości. Tymczasem WIG w listopadzie zanotował wzrost na poziomie 2,30%. Od początku publikacji cyklu artykułów (październik 2017) portfel przyniósł zysk na poziomie 2,59%. Bez stosowania stop losów i metodą zakupu (lub pozostawienia w portfelu) 3 spółki/miesiąc. W tym samym czasie indeks WIG stracił -11,59%.

portfel vs wig 12.2018

W tym miesiącu niewiele roszad w portfelu. W zasadzie wymieniamy tylko jedną spółkę – PKN Orlen, który już wyczerpał swoje „paliwo” do wzrostów na ten czas.

Wynik na portfelu dla spółek pozostających mierzony jest w taki sposób, że każda spółka jest „sprzedawana” z końcem miesiąca po cenie zamknięcia w piątek oraz „kupowana” ponownie w poniedziałek po cenie otwarcia.

 

Zarejestruj się TUTAJ i zyskaj kupon na 300 zł!

4FUNMEDIA

4funmedia monthly

4fun Media zostaje z nami na kolejny miesiąc. Wykres miesięczny pokazuje, że cena utrzymuje się powyżej średniej 10-miesięcznej, co jest dobrym prognostykiem kontynuacji trendu.

4funmedia weekly

Na wykresie tygodniowym utrzymana została linia trendu wzrostowego. Korekta wyhamowała przy poziomie 50% zniesienia Fibo, ale należy pamiętać, że potencjalny jej zasięg to 61,8% Fibo. Na korektę wskazuje też bardzo niski wolumen utrzymujący się w tym okresie. W najbliższych tygodniach powinniśmy mieć do czynienia z kontynuacją trendu wzrostowego.

4funmedia daily

Wykres dzienny obrazuje wybicie krótkoterminowego trendu spadkowego (korekty), co może być paliwem do wzrostów w kolejnych dniach i tygodniach. Potencjalny zasięg wzrostów to poziom ostatnich szczytów – okolice 17 zł/akcję.

 

Poznaj strategię inwestycyjną ISR TUTAJ

 

ENEA

enea monthly

Nowa pozycja w portfelu – spółka z sektora energetycznego ENEA. Na wykresie pojawił się sygnał zakupu zgodnie ze strategią Fabera, potwierdza to również histogram MACD. Najbliższy poziom oporu to 13 zł/akcję.

enea weekly

Wykres tygodniowym wskazuje na wyraźnie wyższy wolumen podczas wzrostów oraz przełamaną linię trendu spadkowego. Widać zatem, że przy poziomach poniżej 10 zł/akcję nastąpiła bardzo duża akumulacja akcji przez inwestorów.

enea daily

Na interwale dziennym da się jeszcze bardziej zauważyć jak bardzo wzrosło zainteresowanie spółką, dzięki czemu cena z łatwością przebiła linię trendu oraz EMA 100-dniową. Jest to bardzo silny sygnał do zakupu akcji, należy się jednak liczyć też z tym, że najbliższe dni mogą przynieść odreagowanie tak silnych wzrostów.

 

Poznaj strategię Force of Trend TUTAJ

 

VISTULA

vistula monthly

Vistula utrzymuje jak na razie trend wzrostowy i nie zamierzamy się jej pozbywać z portfela do końca roku. Jeżeli cena ewidentnie przebije linię trendu wzrostowego, wówczas spółka z automatu zostaje zamieniona na inną.

vistula weekly

Nadal kierujemy się czysto spekulacyjnym zagraniem na tej spółce i liczymy na zakończenie korekty. Pojawiły się pinbary wzrostowe, została osiągnięta linia wsparcia, a także linia trendu wzrostowego. Te wszystkie czynniki mogą zadecydować o tym, że kolejne tygodnie przyniosą wzrosty na cenach akcji tej spółki.

vistula daily

Wykres dzienny niewiele nam mówi o sytuacji na tym papierze, warto jednak zwrócić uwagę na wolumen, który jest nieco wyższy niż w okresie odkąd trwa korekta. Być może jest to „początek końca” korekty i  powrót do trendu wzrostowego. Liczymy oczywiście na poziom z ostatnich szczytów, czyli powyżej 5 zł/akcję.

Dodaj komentarz